Miłośnicy średniowiecznej wojskowości nie będą zawiedzeni Miłośnicy średniowiecznej wojskowości nie będą zawiedzeni

Miłośnicy średniowiecznej wojskowości nie będą zawiedzeni (© fot. Krzysztof Szymczak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W piątek rozpoczyna się czwarta Łódzka Wioska Historyczna.

- Robimy to, by popularyzować wiedzę przez zabawę i promować dziedzictwo kulturowe regionu - mówi Wojciech Bednarek, organizator imprezy.

Łódzka Wioska Historyczna to impreza plenerowa, atrakcyjna dla całych rodzin, promująca wiedzę i tradycje. Jednocześnie co roku impreza jest związana z rocznicą nadania Łodzi 29 lipca praw miejskich przez Władysława Jagiełłę. W tym roku jest to 587 rocznica. IV edycja potrwa od 2 do 4 lipca, czyli około dwa tygodnie przed 600-leciem obchodów bitwy pod Grunwaldem. Jednym z głównym motywów Łódzkiej Wioski Historycznej będzie spotkanie wojsk i chorągwi biorących udział w walkach pokazowych w widowisku Bitwa po Grunwaldem wraz z towarzyszącymi im średniowiecznymi "Taborami wojsk grunwaldzkich" i rzemieślnikami tego okresu. Wczesnośredniowieczne grupy rozłożą obozowiska na wzór zjazdów plemiennych doby wczesnego Państwa Polskiego. Nie zabraknie też gości specjalnych: Pomorzan, Rusinów oraz sławetnych wikingów.

Festiwal rozpocznie się w piątek, kiedy w Arturówku staną dwie wielkie osady historyczne, reprezentujące wczesne i późne średniowiecze. O 18 na ul. Piotrkowskiej zacznie się przemarsz historyczny, a w Pasażu Schillera będą pokazy historyczne oraz koncert Starego Olsy z Białorusi.

Sobota należy do wydarzeń w Arturówku, gdzie od 11.30 będzie prezentacja i otwarte stanowiska wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni i obozu wikingów oraz Słowian. Wszyscy rzemieślnicy i handlarze zaprezentują swoje zawody. Będzie można spróbować sił w strzelaniu z łuku, wybijaniu monet i szyciu skórzanych butów. Uczestnicy staną do licznych turniejów: łuczniczych, walk wojów oraz pojedynków rycerskich. W niedzielę wystartuje targ niewolników, zabawy plebejskie, prezentacja uzbrojenia wojów oraz bardzo wyczekiwana inscenizacja wyprawy na pola Grunwaldu.

Wiadomości Olsztyn, Wydarzenia Olsztyn

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!