Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Późno klasycystyczny dwór w Grabinie, zaopiekowany szczęściarz

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Siedem kilometrów od Ostródy, jadąc starą szosą warszawską, możemy zobaczyć niedawno odremontowany dwór z założeniem parkowym. Budynek został niedawno wyremontowany, co niestety nadal jest rzadkością. Niegdyś przed posiadłością rozpościerał się spory staw. W latach siedemdziesiątych, skierowano jezdnię szosy warszawskiej środkiem rozlewiska. Aby dotrzeć do majątku, musimy teraz zjechać z szosy. A warto, bo ta późno klasycystyczna budowla, jest od „starej siódemki” słabo wyeksponowana.
Dwór w Grabinie
Wojciech Gawor

Majątek w Grabinie ma długą historię, ale sam dwór powstał na miejscu starego w 1879roku. Zaprojektowany w stylu klasycystycznej włoskiej willi, unikalnym w Prusach. Pałacyk przetrwał wojnę w dobrym stanie, potem należał do Stacji Selekcji Roślin i PGR-u. Były tam biura i kilka mieszkań. Obecnie jest pod zarządem Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i przyjmuje interesantów. W 2020 roku został troskliwie wyremontowany. W XIX wieku, przy budynku założono również park ze szpalerami grabowymi, zaraz przy dworze znajdziemy dwie pomnikowe lipy, niestety jedna już w marnej kondycji. Bramy do parku pilnuje wyniosły jesion. Szkoda, że założenie parkowe nie jest jeszcze zadbane. Niestety, nic nie zostało z dawnych budynków gospodarczych.

Dwór w Grabinie
Wojciech Gawor

Historia Grabina sięga 1325 roku, kiedy wieś pojawia się w dokumentach komturii ostródzkiej. Najprawdopodobniej powstała na „surowym korzeniu”. Przechodziła z rak do rąk, miewała nawet trzech właścicieli. W XV wieku posiadała młyn, potem dysponowała kuźnią i karczmą. Francuski hugenot, Jan Boree, pobudował w 1710 wiejską szkołę. Przemarsz i stacjonowanie wojsk napoleońskich, jak zresztą wszędzie, mocno zrujnowało włości. Do 1945 roku, Grabin pozostawał własnością rodziny Weissermel.

Dwór w Grabinie
Wojciech Gawor
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Późno klasycystyczny dwór w Grabinie, zaopiekowany szczęściarz - Ostróda Nasze Miasto

Wróć na nidzica.naszemiasto.pl Nasze Miasto