MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dr Piotr Szatkowski pomazuzył z dziećmi szkoły podstawowej w Szkotowie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dzieci ze szkoły podstawowej w Szkotowie, miały unikalną okazję uczestniczyć w spotkaniu z doktorem PAN, Panem Piotrem Szatkowskim. Prezentacja była poświęcona językowi, którym jeszcze niedawno posługiwali się mieszkańcy Mazur, czyli zanikającemu już mazurzeniu.
Szkotowo
Wojciech Gawor

Pan dr Piotr Szatkowski, badacz języka z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, odwiedził szkolę podstawową w Szkotowie, by przybliżyć dzieciom historię i strukturę języka mazurskiego.
Pan doktor zajmuje się zawodowo, ale też pasjonacko zanikającymi, lub wymarłymi językami, którymi niegdyś posługiwali się mieszkańcy obecnych Warmii i Mazur. Jest specjalistą, zarówno od mazurzenia, jak i języka staropruskiego. Bardzo zajmująco i ze swadą autentycznego miłośnika tematu przekazał dzieciom swą wiedzę, okraszając zabawnymi ciekawostkami.

Język mazurski

Do małego Szkotowa, trafił na zaproszenie dyrektora szkoły, Pana Grzegorza Rybczyńskiego z inicjatywy nauczyciela historii Pana Piotra Sowińskiego.

Zaproszony gość zajmuje się nie tylko profesjonalną analizą oraz kodyfikacją języka mazurskiego. Przetłumaczył też kilka znanych książek na mazurski, między innymi „Małego Księcia” Antoine de Saint Exupéry. Równolegle, pracuje nad ratowaniem, a może wręcz odbudowaniem języka starożytnych Prusów, którzy zamieszkiwali te ziemie przed wiekami, a ślady po nich mocno się zatarły. Zna też mowę kaszubską. Jest zresztą, poliglotą władającym pięcioma językami.

Konkurs recytatorski po mazursku

Po prelekcji dla dzieci, już w pokoju nauczycielskim, Pan doktor Szatkowski podzielił się swym kolejnym pomysłem. Projektuje organizację wojewódzkiego konkursu recytatorskiego, oczywiście w oparciu o literaturę mazurską. Inicjatywa społeczna musiałaby zejść w dół, na poziom powiatowych, a może też, gminnych samorządów i stowarzyszeń, które organizowałyby lokalne eliminacje. Wszystko, by ten ginący język, z jednej strony, częstokroć zabawny w naszym odczuciu, ale w wielu elementach przechowujący bardzo archaiczne dla polskiej mowy pamiątki, nie wymarł jak wiele innych.

Szkotowo
Wojciech Gawor

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nidzica.naszemiasto.pl Nasze Miasto